Sigaradaki Zararlı Maddeler

Son zamanlarda, özellikle batılı ülkelerde ve ülkemizde, sigara bırakma kampanyaları, seminerleri ve reklamlarına bol miktarda rastlamaktayız ve üstüne basıla basıla tekrarlanıyorlar.

Sigara günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biridir. Bu sadece bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomikte bir sorundur. Bilimsel araştırmalara göre pek çok zararlı maddeyi içinde barındıran sigara, vücudumuzdaki tüm organ ve sistemlerimizi olumsuz etkilemektedir. Zarar gören sadece sigara içen kişi değildir. Sigara dumanına maruz kalan herkes pasif içici olarak olumsuz etkilenir. Sigaradan yayılan duman , hem nefes yoluyla hemde ciltten emilerek kana karışmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre (WHO), dünyada ikinci sırada gelen ölüm nedeni sigaradır. Peki , sağlığa zararı kesin olarak ispatlanmış bir toplumsal problem olan sigaranın içinde neler var?

Sigara ve dumanında fazla oranda ve çok çeşitli özellikte zararlı maddeler bulunmaktadır.

Bilimsel araştırmalar sonunda 4000′den fazla olduğu saptanan bu zehirleyici maddelerin büyük bir kısmı kanser yapıcı (KANSEROJEN) özellik içermektedir. Sigara dumanındaki en tehlikeli 3 madde, Karbonmonoksit, Nikotin ve Katran’dır.

Nikotinin, esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapıcı özelliği olup, sinir sistemini etkiler, kalp ve damarların sağlıklı çalışmasını engeller, kan basıncını ve nabız hızını artırır.

Karbonmonoksit, egzoz gazi olup kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bununla birlikte sigara dumanının içinde en önemlisi Katran olan fazla sayıda Karsinojen maddesi bulunur. Karsinojen maddesi hücrelerin dahada hızlı bir şekilde ve fazlaca bölünmesine sebep olur, düzensiz hücre kümeleri oluşmasını sağlar ve hastalıklara yol açar.

Katran koyu kahverengi/siyah renkte olup havayollarına ve akciğerlere yapışır ve kansere yol açar.

Buda sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanmaları riskini içmeyenlere göre 20 kat artırır.

Sigaranın içerdiği maddeler nelerdir?

· Polonyum-210 (kanserojen)

· Radon (radyasyon)

· Menatol (füze yakıtı)

· Toluen (tiner)

· Kadmiyum (akü metali)

· Bütan ( tüp gaz)

· DDT (bocek oldurucu)

· Hidrojen siyanür (gaz odalarında kullanılan zehir)

· Arsenik (fare zehiri)

· Amonyak (tuvalet temizleyicisi)

· Karbon (egzoz monoksit gazı)

· Aseton (oje sokucu)

· Naftalin (güve kovucu)

· Nikotin ve 3885 toksik madde.

Unutulmamalıdır ki, sigaranın zararları sadece vücudumuza değil, çevremize ve bütçemize de çok fazladır. Pahalı bir alışkanlıktır. 1 senede sigaraya harcadığınız parayı hesaplayın ve bu rakamı sigara tiryakisi olduğunuz senelerle çarpın! Elde ettiğiniz rakamla neler yapabileceğiniz düşünün!

Hem daha sağlıklı hemde rahat bir hayat yaşamanız için dileğimiz sigara tüketiminin her geçen gün dahada azalması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>